Warsztaty kaligrafii ruskiej i rosyjskiej obejmują naukę przede wszystkim dwóch pism - średniowiecznego ustawu i nowożytnej grażdanki w stylu copperplate. Nazwa ustaw pojawia się później niż sam alfabet, pochodzenie nie jest jasno wyjaśnione, ponieważ kilka teorii na ten temat ma różny poziom wiarygodności. Cyryl podczas podróży po krajach słowiańskich stworzył nowy słowiański alfabet do celów tłumaczenia tekstów religijnych w połowie IX wieku, ale nie mamy pewności, czy to była głagolica. Wiele źródeł o tym mówi, ale wspominają jeden słowiański alfabet, pomimo że były już dwa alfabety. Cyrylica posiada 43 litery, z czego 24 zostały przejęte z bizantyjskich wzorów, zaś 19 innych wymyślono od nowa w podobnym kształcie do reszty liter. Jednakże nie wszystkie zapożyczone litery przetrwały z oryginalną wymową jak w języku greckim - niektóre z nich wymawia się w sposób typowy dla głosek słowiańskich. Najstarsza forma cyrylicy nazywa się właśniem ustawem, zaś ustaw i głagolica były typowymi pismami książkowymi, służącymi do przepiswania ksiąg. Obydwa pisma charakteryzują się przejrzystością i prostotą kształtów. Większtość jest kanciasta, wyjątkiem są zaokrąglone litery (np. О, С, Э, Р), które w tekście wydają się być wygaszone. Dolne przedłużenia niektórych liter (Р, У, 3) są właściwe dla tego pisma, będąc delikatnym elementem zdobniczym całości. Litery ustawu są szeroko rozstawione, a w średniowiecznych tekstach nie używano odstępów między znakami.Z ustawu ewoluowały półustaw (semi-ustaw) i kursywy, po reformach nowożytnych powstało cywilne, obywatelskie pismo do codziennego użytku, czyli grażdanka, której będziemy się uczyć w ozdobnej formie copperplate.
Kurs jest rozpisany na 15 spotkań. Szczegółowe informacje i zapisy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Koszt za 1 semestr 450,00 zł, są zniżki studenckie. Materiały wykorzystywane na zajęciach w cenie.