Fragment Mszału Biskupa Erazma Ciołka, ca 1515.
 

Warsztaty kaligrafii i iluminatorstwa w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka poświęcone będą manuskryptowi, który (najprawdopodobniej) powstał w krakowskiej pracowni  i który należał do gospodarza pałacu przy ul. Kanoniczej 17.

Mszał Biskupa Erazma Ciołka został napisany frakturą, odmianą pisma gotyckiego, która cechowała się dużą liczbą zdobień wykonanych cienką kreską, wymagającą dopracowywania każdej poszczególnej litery i dysponującą dość fantazyjnymi wielkimi literami (inicjałami).

W czasie zajęć z kaligrafii poznamy historię powstania fraktury - z jakiego pisma powstała oraz jej przemiany. Pisząc stalówkami w obsadkach, spróbujemy przepisać fragmenty Mszału i ustalić, co jest w nich charakterystycznego i jak poznać rękę krakowskich skrybów z XVI wieku. Wyjaśnimy również, jak należy odczytywać manuskrypt i co oznaczają znaki nieprzypominające żadnej znanej nam litery. Zadaniem uczestników będzie napisanie literami fraktury z Mszału Ciołka ulubionego zdania, sentencji, motta.

 

Iluminatorstwo to sztuka ozdabiania kart ksiąg złotem i barwnymi pigmentami. Inspiracją dla naszego warsztatu będzie warsztat krakowskich XVI-wiecznych artystów, którzy iluminowali Mszał Erazma Ciołka. Na zajęciach przestudiujemy bogate inicjały najprawdopodobniej autorstwa mistrza Stanisława Samostrzelnika. Nauczymy się przenosić wzór, przygotowywać pigmenty oraz iluminować pracę blaszką imitującą złoto, czyli kutym metalem. Po skopiowaniu inicjału ozdobimy go według własnej wizji artystycznej floraturą w stylu Ciołkowego Mszału. Uczestnicy samodzielnie wykonają czterowersowy inicjał.

Prowadzący: Grzegorz Barasiński - kaligraf, religioznawca, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego, prezes Polskiego Towarzystwa Kaligraficznego; pomysłodawca i organizator Letniej Szkoły Kaligrafii i Iluminacji w Wigrach; założyciel Krakowskiej Szkoły Kaligrafii, Iluminatorstwa i Dziedzin Pokrewnych.

Termin: kaligrafia 14 czerwca 2015, godz. 10:15-14:15, iluminatorstwo 20 czerwca 2015, godz. 16:00.

Miejsce: Pałac Biskupa E. Ciołka, ul. Kanonicza 17.

Wstęp: 150 zł/ os. Ilość miejsc ograniczona, konieczna rezerwacja miejsc: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Warsztaty iluminatorstwa