Comiesięczne łódzkie warsztaty kaligrafii prowadzone przez Daniela Dostala aka Signum et Imago

S

EZON 2022/2023 odbywa się w starym naszym miejscu warsztatów - wracamy do Poleskiego Ośrodka Sztuki przy Krzemieckiej 2A. Spotykamy się raz w miesiącu, a na każdym spotkaniu można poznać inny krój pisma. Wyśmienity nauczyciel, złotuusty i biegły w sztuce pisarskiej nauczyciel Daniel Dostal tak prowadzi zajęcia, że każdy początkujący może zacząć swoją przygodę z pisaniem na dowolnie wybranych zajęciach. Można się zapisywać na pojedyncze zajęcia i dołączyć w dogodnym terminie. Nie trzeba mieć doświadczenia w kaligrafii!

Terminy i tematyka

24 września 2022
Hebdowskie reminiscencje: Z elementarza młodego cesarza. Archetypy fraktury.

Jesienny cykl spotkań kaligraficznych w Łodzi inaugurujemy swoistą reminiscencją tegorocznej Letniej Szkoły Kaligrafii w Hebdowie. W sobotę 24 września zapraszamy do Poleskiego Ośrodka Sztuki (wracamy tu to pandemicznej przerwie!) na warsztaty zatytułowane "Z elementarza młodego cesarza. Archetypy fraktury". W centrum naszej uwagi będzie przepiękny manuskrypt Wolfganga Spitzwega z 1465 roku, dedykowany młodemu cesarzewiczowi Maksymilianowi Habsburgowi. Przeanalizujemy znajdujące się w elementarzu przykłady tekstury i bastardy, które noszą znamiona fraktury - nowego stylu, który już za kilkadziesiąt lat zdobędzie całkowitą supremację, na ponad czterysta lat definiując postrzeganie liternictwa i typografii w krajach niemieckojęzycznych.


 

22 października 2022
Wszystkie drogi wiodą do Rzymu. Kaligraficzne dziedzictwo starożytnych Rzymian

Mimo upływu tysięcy lat rzymskie pismo wciąż pozostaje filarem i najważniejszym składnikiem piśmiennictwa łacińskiego, do którego będziemy wielokrotnie się odwoływać podczas poznawania krojów z różnych epok. Naszym przewodnikiem po kaligraficznej spuściźnie starożytnych będzie Wergiliusz, którego twórczość podobnie jak i rzymska kaligrafia silnie rezonuje w późniejszych epokach. Tym razem pochylimy się nad rękopisem znanym jako "Vergilius Vaticanus", spisanym przepiękną kapitałą rustykalną. Nie zabraknie również innych kojarzonych ze starożytnym Rzymem krojów, takich jak kapitała kwadratowa, starsza i młodsza kursywa, czy rzymskie pismo kodeksowe. Poznane na zajęciach techniki pracy ze stalówką zaprocentują podczas poznawania kolejnych stylów pisma. Zajęcia skierowane są zarówno dla osób początkujących, które dzięki precyzyjnym wskazówkom szybko odnajdą się w świecie kaligrafii, jaki i zaawansowanych.

 


 

Prowadzący: Daniel Dostal
Czas: 4 h, pierwsza grupa w godz. 10.00-14.00, po wypełnieniu miejsc w pierwszej grupie otworzymy zapisy na drugą w godz. 14.30-18.30.
Koszt: 120,00 zł za warsztaty 4-godzinne, materiały wykorzystywane na zajęciach w cenie.

Miejsce: Poleski Ośrodek Sztuki, ul. Krzemieniecka 2A, Łódź

Zapisy: przez wtyczkę na stronie Szkoły Kaligrafii lub https://kaligraf.bookero.pl/
Rezerwując miejsce i termin należy dokonać opłaty online w ciągu 15 minut.

Zapytania i ewentualnie opis własnych potrzeb związanych z nauką kaligrafii można wysyłać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Warsztaty kaligrafii w Łodzi

Scribere necesse est

 

 

 

 online