Warsztaty kaligraficzne w Warszawie w roku szkolnym 2015/2016

Zapraszamy na comiesięczne warsztaty kaligrafii odbywające się w DK Rakowiec w Warszawie. Grupa spotykająca się w godzinach 10:00-14:00 gromadzi osoby zarówno początkujące, jak i zaawansowane. Dla uczestników zawsze mamy pewne propozycje, jakich krojów liter mogą się uczyć, ale istnieje również możliwość, aby zgłaszać przed zajęciami własne potrzeby i propozycje.
Na zajęciach można kaligrafować kursywą angielską, zwaną również copperplate - jest to jeden z najpiękniejszych krojów liter. Wywodzi się z grawerowania na miedzianej płytce (ang. copper plate), stąd nazwa. Na warsztatach uczymy się pisać stalówkami typu flex (elastycznymi). Poznajemy historię pisma, różne modele liter, zastosowanie, redagujemy krótkie teksty. Inne kroje, jakie mamy do wyboru to uncjała, foundational, karolina, minuskuła humanistyczna, gotyk i wiele innych, krótki opis nie wyczerpie skarbnicy pism, które można odtwarzać na zajęciach.
Każdy uczestnik sam decyduje, na ile zajęć zamierza przyjść, ile zajęć potrzebuje; każdy dostaje ćwiczenia, rady, wskazówki dopasowane do siebie, dlatego na zajęcia przychodzą już kaligrafujący miłośnicy pięknego pisania, traktując je jako konsultacje w problematycznych sprawach, jak też osoby zaczynające przygodę z kaligrafią. Warsztaty przebiegają zazwyczaj podobnie - zaczynamy od krótkiej prelekcji na temat historii pisma, następnie uczestnicy mogą wypróbować przeróżne narzędzia do kaligrafii, po czym prowadzący proponuje ćwiczenia, litery, wprawki, a do następnego etapu przechodzimy po opanowaniu danych umiejętności.
Czas trwania: 4 h od 10.00 do 14.00.
Cena: 120,00 zł

Prowadzenie: Grzegorz Barasiński

Terminy: 12 września (wyjątkowo o 14:00) 2015, 19 września (Sztukarnia) 2015, 10 października 2015, 14 listopada, 2015, 5 grudnia 2015 (wyjątkowo o 15:00), 12 grudnia 2015, 19 grudnia 2015 (Seminarium Copperplate), 9 stycznia 2016, 13 lutego 2016, 12 marca 2016, 9 kwietnia 2016, 7 maja 2016, 11 czerwca 2016.

Miejsce: Dom Kultury Rakowiec, ul. Wiślicka 8.

Zapisy: mailowo Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.; przy zapisach mailowych prosimy o napisanie motywacji do nauki kaligrafii i ewentualnie wskazanie pisma, jakiego chcieliby Państwo się uczyć (decyzję można również podjąć po prelekcji).