Kaligrafowanie z pokazem starych druków w Bydgoszczy!

Z

apraszamy wszystkich zainteresowanych sztuką pięknego pisania na warsztaty w Bydgoszczy. Zachęcamy do zapisów tak osoby, które nie miały dotąd styczności z kaligrafią, jak i te, które chciałyby swą znajomość dawnego pisma pogłębić.

 

21 października 2017 - godz. 9.00 oprowadzanie po Bibliotece oraz pokaz starych druków, warsztaty w godz. 10.45-14.45

Warsztaty będą poświęcone pismu ponadczasowemu, o nieprzemijalnym pięknie, ale i dużej czytelności, którego nauka wbrew pozorom nie jest trudna. Pismem tym jest uncjała. Dodatkowo przed zajęciami będą mogli Państwo zobaczyć zbiory Biblioteki Bernardynów.

Uncjała to majuskułowe (to znaczy, że składa się z samych wielkich liter!) pismo z czasów cesarstwa rzymskiego. Najstarsze znane nam egzemplarze Biblii zapisane są właśnie uncjałą grecką. Uncjała odcisnęła przemożny wpływ na rozwój pisma w Europie: opierała się na niej minuskuła karolińska, przodek większości pism, kształtu uncjały możemy się dopatrzeć także w iluminowanych inicjałach (wtedy te litery nazywamy pismem lombardzkim).

 

 

13 stycznia 2017 - warsztaty w godz. 10.00-14.00

 

3 marca 2017 - warsztaty w godz. 10.00-14.00

 

Cena: regularna 100,00 zł/spotkanie, materiały wykorzystywane na warsztatach w cenie.

Prowadzenie: Aleksandra Ćwikowska

Miejsce: Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Bydgoszczy, Stary Rynek 22-24.
 
 
 

Zapisy: mailowo Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Przy zapisach prosimy o wpisanie w temat wiadomości nazwy miasta, napisanie paru słów o swojej motywacji do nauki kaligrafii, zostawienie numery kontaktowego i ewentualnie przedstawienie własnych potrzeb związanych z nauką kaligrafii.